fredag 6. februar kl. 19:00
Aulaseriene: TrondheimSolistene og Elisabeth Teige
Universitetsaulaen i Bergen
Varighet ca 1 time og 30 minutter inkl. pause.
Kjøp billett
— Strauss’ siste sanger fra en av våre fremste sopraner.
Det er en glede å ønske TrondheimSolistene tilbake til Bergen. Denne gangen har de med seg Elisabeth Teige (foto: Simon Pauly), som de siste årene har gjort kometkarriere hos de internasjonale operahusene i Wagners og Strauss’ musikalske univers. På programmet er Strauss’ udødelige Vier letzte Lieder, et av hans siste fullførte verker — og, selvsagt, Morgen.
For å bringe oss ned til det jordlige igjen, spiller TrondheimSolistene Gustav Holsts folkemusikk-inspirerte St Paul’s Suite samt Beethovens strykekvartett i f-moll, i orkesterversjon. Musikalsk leder denne kvelden er Marianne Thorsen.
OM UTØVERNE
Elisabeth Teige er en av landets mest ettertraktede operasangere og regnes internasjonalt som en av de mest spennende norske operastemmene i dag. Teige har en karriere som strekker seg over store scener både i inn- og utland, og hun har bl.a. sunget ved operahus som Bayerische Staatsoper, Deutsche Oper Berlin og Den Norske Opera & Ballett. Fra 2027-2030 spiller hun den krevende rollen som Brünnhilde i Wagners storslåtte Nibelungens ring i Operaen.
TrondheimSolistene er et kammerorkester som fremfører musikk med stor programbredde og musikalsk vidsyn. Det ble etablert av fiolinist og pedagog Bjarne Fiskum i 1988 og gjør over hundre konserter i året, med turnéer både i Norge og Europa i samarbeid med ledende nasjonale og internasjonale solister. Aulaseriene er stolte av å ha TrondheimSolistene som residensensemble fra 2024—2026.
Deres diskografi inkluderer over 25 utgivelser, der de nyligste har resultert i hele to Spellemannpriser og Grammy-nominasjoner. De har spilt inn alle Griegs komposisjoner for strykere, og utgivelsen av Griegs g-mollkvartett i arrangement for strykeorkester mottok den franske Diapason d’Or-prisen. I tillegg til egne utgivelser samarbeider Trondheim-Solistene jevnlig med artister i en rekke andre sjangre, og er i dag blant våre aller mest allsidige klassiske ensembler. I 2024 overtok Guro Kleven Hagen stafettpinnen som kunstnerisk leder etter Geir Inge Lotsberg. Denne konserten ledes av Marianne Thorsen.
Denne konserten bør du ikke gå glipp av!