torsdag 29. januar kl. 19.30
Nå kan du kjøpe abonnement! Øvrig billettsalg starter onsdag 4. juni.
Grieghallen
Kjøp billett
torsdag 29. januar kl. 19.30
Nå kan du kjøpe abonnement! Øvrig billettsalg starter onsdag 4. juni.
fredag 30. januar kl. 19.30
Nå kan du kjøpe abonnement! Øvrig billettsalg starter onsdag 4. juni.
Gustav Mahlers symfonier er fylt av kontraster og følelser som går rett til hjertet. Musikken hans berører oss.
Vår tidligere sjefdirigent, og nå æresdirigent, Edward Gardner, tok avskjed med orkesteret med en uforglemmelig framføring av Mahlers gigantiske symfoni nr. 8. «Denne fremførelsen er en enormt imponerende oppvisning av hva musikkmiljøet i Bergen kan få til», skrev Aftenpostens anmelder.
Nå får vi endelig et gjensyn med vår populære dirigent. Ikke nok med det, han tar med seg et nytt Mahler-partitur, symfoni nr. 3. Dette verket er også stort anlagt, med enorme dimensjoner og umåtelig varierte klangfarger og stemninger. Vi beveger oss fra fredelige landskap, via Friedrich Nietzsches mørke dikt og fabler fra tyske folkeeventyrsamlinger til en jublende feiring av barn og en strålende, uendelig fredelig og vakker finale, kanskje Mahlers hyllest til kjærligheten.
Symfonien varer halvannen time og består av seks satser. Symfonien er ikke bare skrevet for stort orkester, men inkluderer både en alt, dame- og barnekor. Beth Taylor kommer fra Skottland og har på kort tid etablert seg internasjonalt som en ledende mezzosopran.
Bildet: Edward Gardner tar applaus etter sin siste konsert som sjefdirigent for Bergen Filharmoniske Orkester 5. juni 2024. Foto: Tarjei Hummelsund